Mobil Vinçler

Mobil Vinçler
9 years ago 0

Mobil vinç, hareketli hale geçebilen vinç çeşitidir. Sabit bir noktada iş yapma zorunluluğunda olmayan vinç türüdür. Mobil vinç yer değiştirerek de  değişik mekanlarda görevini yerine getirebilir.

Mobil vinçlerin, lastik tekerlekli vinç,paletli vinç ve sepetli vinç gibi türleri vardır.

Lastik tekerlekli vinçler, genellikle bir kamyon üzerine monte edildikleri için nakil kolaylığı nedeniyle çeşitli işlerde kullanılabilirler. Lastik tekerlekli vinç ile bir iş yerinden diğerine kolay ve kısa sürede gidilebilir, hareket esnasında özel römork ya da çekiciye gereksinim duyulmaz, çeşitli aparatlar yardımıyla diğer iş makineleri çekilebilir ayrıca geçtikleri yolları da bozmazlar. Bunların dışında, lastik tekerlekli vinç yumuşak arazilerde düşük verimden dolayı çalıştırılamaz,çok ağır ve devamlı işlerde kullanılamaz, kamyonun girebileceği işler dışında başka işlerde çalışamaz ve maliyetleri yüksektir.

Paletli vinçlerin manevra ve yürüyüşü, vincin güç kaynağından hareket alan bir palet grubu tarafından sağlanır. Paletli vinçler yumuşak arazilerde lastik tekerlekli vinçlerden daha verimlidir, çok ağır  ve devamlı (taş ocakları) işlerde sürekli çalışabilir ve çalışma dönüşleri 360 derecedir. Bu avantajların yanı sıra paletli vinçlerin yer değiştirme hızları( saatte 1.5 km gibi) azdır, kısa mesafeler dışında diğer çalışma yerlerine başka bir araç üzerinde giderler ve paletleri yolda giderken zemini bozar.

Sepetli vinçler, genellikle araç üstüdür, fakat iş makinesi şeklinde de sepet vinçler bulunmaktadır. Sepet Vinç insan gücüyle erişilmesi zor olan yüksek yapıtlara (bina, direk, gemi, uçak vb.) ulaşımı sağlayarak gerekli işin yapılmasına yardımcı olur. Sepet içinde ki personel güvenli bir şekilde işi tamamlar. örneğin; dizi film çekimlerinde yüksek açıdan kamera veya ışık tutma çalışmalarında ,ışıklandırma direkleri ampul değişimi tamir bakım ve onarımları ve elektrik hatlarında, dış cephe çalışmalarında, tabela montajı ve reklam çalışmalarında ve daha bir çok  sektörde kullanılmaktadır.

Bir cevap yazın